2016 PBE Final Results

We are incredibly excited and amazed with how God led hundreds of young people deep into the Bible - the Book of Exodus, during the 2015-2016 PBE season.  April 16 2016, 100 teams met in Prescott Arizona for the fifth annual NAD Division Testing event.  

All Teams who tested at the Division event are included in the following list by union and conference, with their placement.  Placement is based on the following metric:  First Place=90% correct of top scoring team's score;  Second Place=80% correct from top scoring team's score; Third Place=70% correct from top scoring team's score.

 More About PBE


Atlantic Union (4)

Southern New England (4)

Brockton Eagles First Place

Connecticut Cougars Second Place

Merrimack Valley Kings Kids Team A Third Place

Worcester Doves of Peace First Place


British Union, UK (5)

South England Conference (5)

Filipino International, FIC Osprey Team 2 First Place

Filipino International, FIC Osprey Team 3 First Place

South East London First Place

Stanborough Saints First Place

Elephant and Castle Eagles First Place


Columbia Union (20)

Allegheny East (1)

Liberty Light Bearers Second Place


Chesapeake Conference (1)

Triadelphia Sparks First Place


New Jersey Conference (4)

New Brunswick, Joshua Angels First Place

Piscataway Eagles Benjamin First Place

Piscataway Eagles Dan First Place

Piscataway Eagles Ruben First Place 


Ohio Conference (2)

Akron Crusaders Pentateuch First Place

Akron Crusaders Faithful Friends Second Place


Pennsylvania Conference (1)

Bethlehem Eastern Trumpets Team A First Place


Potomac Conference (11)

Beltsville Broncos Asher First Place

Beltsville Broncos Benjamin Second Place

Beltsville Broncos Gad First Place

Beltsville Broncos Joseph Second Place

Beltsville Broncos Judah Second Place

Beltsville Broncos Naphtali First Place

Arlington Spanish Pioneros Second Place

Community Praise, CPC Panthers Second Place

Patterson Redeemers Cherubim First Place

SASDAC Rocks Judah Second Place

Vienna Stars Mass Exodus Second Place


Lake Union (8)

Illinois Conference (1)

Downers Grove Detectives Second Place


Indiana Conference (1)

Cicero Cherokees Second Place


Michigan Conference (6)

Centreville Sentinels First Place

Eau Claire Critters Team A Second Place

Eau Claire Critters Team B Second Place

Lansing Capitals First Place

Pioneer Memorial, PMC Evergreen Pathfinders Team A Second Place

Wyoming Wranglers Team B Second Place


Mid America Union (6)

Iowa-Missouri Conference (2)

Ankeny Son-Seekers Second Place

Joplin Jaguars / Neosho Ocelots Third Place


Kansas Nebraska (1)

College View Trailblazer Team A Second Place


Minnesota Conference (2) 

Faith Church International, Faith Warriors Lions First Place

Kenyan Community Church, k.c.c heaven's crew Eagles Third Place


Rocky Mountain Conference (1)

Loveland Cougars Second Place


North Pacific Union (8)

Oregon Conference (3)

Fort Vancouver Second Place

Pleasant Valley Panthers Lightning Panthers First Place

Pleasant Valley Panthers Sinai Summiters First Place


Upper Columbia Conference (3)

Cle Elum/Ellensburg, Wind Valley Arrows First Place

Hayden Lake Ponderosa Pathfinders First Place

Pend Oreille Valley Wildcats First Place


Washington Conference (2)

Chehalis Mountaineers First Place

North Cascade, Cascade Eagles First Place


Pacific Union (11)

Arizona Conference (3)

Chandler, Christian Warriors Team A Second Place

Iglesia Central de Tucson,Tucson Thunder Second Place

Shalom, Knights of God Team A Second Place


Central California Conference (2)

Sonora Stars Exiles Third Place


Nevada/Utah Conference (3)

Maranatha Spanish, Emmanuel Second Place

Nueva Experanza Mountaineers Third Place

Paradise/Centenni al Hills, Shiloh/Zion Diamonds, Team A Second Place


Northern California Conference (2)

Granite Bay BOLDers Second Place

Paradise Prayer Warriors Third Place


Southeastern California Conference (1)

Inland Spanish Team A First Place


SDA Church In Canada (7)

Ontario Conference (7)

Apple Creek Achievers Team A Second Place

Berea Beacons First Place

College Park, Durham Trailblazers Team A Second Place

Mount Zion Filipino Maharlika Team A First Place

Mount Zion Filipino Maharlika Team B First Place

Mount Zion Filipino Maharlika Team C First Place

Westmount Crusaders Team A Second Place


Southern Union (18)

Carolina Conference (3)

Arden Aviators First Place

Charlotte Sharon Flyers Second Place

Spartanburg Pathfinders First Place


Florida Conference (13)

Altamonte Springs Knights First Place

Bethesda Eagles French Team A First Place

Bethesda Eagles French Team B First Place

Eliathah Envoys Second Place

Forest Lake First Place

Hialeah Springs Spanish First Place

Lehigh Royal Knights Team A First Place

Miami Spanish Central First Place

Miami Springs Truth Seekers First Place

Plantation Messengers First Place

South Brevard Visioneers First Place

Westchester Spanish Team A First Place

Winter Park Sp. Eagles First Place


Georgia- Cumberland Conference (2)

Atlanta North, Nighthawks Team A First Place

Kingsport Warriors First Place


Southwestern Union (13)

Texas Conference (12)

Crowley Truth Bearers Second Place

Dallas Spanish Southeast Felinos Second Place

DFW Fil-Am Tamaraw Team A Second Place

DFW Fil-Am Tamaraw Team B First Place

DFW Fil-Am Tamaraw Team C Second Place

McAllen All Nations Ambassadors First Place

Mosaic Christian Fellowship, Fairview Flames Second Place

Bellaire Spanish Eagles Team C Second Place 

Edinburg Castles Team B First Place

Edinburg Castles Team C First Place

Magnolia Park Mountain Lions Team B Second Place

North Conroe Spanish Maranatha First Place


Texico Conference (1)

Belen/North Valley Forever Faithful Chiles Second Place